Rekondičný pobyt 2013 – Bardejov

 

Rekondičný pobyt pre pacientov po transplantácii krvotvorných buniek sa tento rok uskutočnil v Bardejovských Kúpeľoch v Bardejove v termíne 17.-22.9.2013.

Šesťdňového pobytu sa zúčastnilo 30 transplantovaných pacientov (pacienti v časovom období 1/2-18 rokov po alogénnej i autológnej transplantácii krvotvorných buniek) a 16 rodinných príslušníkov pacientov. Rekondičný pobyt začal v utorok 17.9. 2013 spoločnou večerou, po ktorej pokračoval úvodným stretnutím všetkých hostí spolu s organizátormi z EBMT.SK. Na tomto stretnutí sa pacienti mali možnosť navzájom zoznámiť. Tí, ktorí mali za sebou už vstupnú lekársku prehliadku, sa podelili o prvé dojmy a zástupcovia EBMT.SK im predstavili pripravený program. Keďže mnohí mali za sebou stovky kilometrov, rozišli sme sa odpočinúť si pred tým, čo nás v nasledujúcich dňoch čakalo a nebolo toho málo..

Nasledujúci deň absolvovali aj zvyšní pacienti vstupnú lekársku prehliadku, na základe ktorej im boli odporučené liečebné procedúry podľa ich zdravotného stavu. Počas celého pobytu sme mali možnosť absolvovať liečebné procedúry a každý deň sme mali voľný 2-hodinový vstup do kúpeľného wellnes spa bazénového sveta. Pacienti absolvovali najmä individuálny liečebný telocvik (cvičenie na fit loptách, cvičenie na panvové dno, stabilizačné cviky na chrbticu), plávanie (individuálne, skupinové), vodoliečbu (uhličitý kúpeľ, striedavé nožné kúpele, Kneipov kúpeľ, škótske streky), masáže mäkkými technikami, reflexné masáže, teploliečbu (parafínové a rašelinové zábaly), inhalácie, pitnú liečbu, kde si mohli vybrať z 9 prameňov, či soľnú jaskyňu.

Počas druhého dňa nášho pobytu bol pre transplantovaných pacientov pripravený kurz Nordicwalking, severskej chôdze, ktorý nám prišli predstaviť inštruktori z Vysokých Tatier. Spoločne sme sa nielen rozcvičili a zabavili, ale aj naučili, ako robiť všetko pre svoj zdravý pohyb a zdravie aj keď sa vrátime domov. Jednoznačne chodiť a najlepšie s paličkami ;-).

Koho by zaujímalo niečo viac o tom, čo sme sa naučili, pozrite aj sem:  http://nordicwalkingtatry.sk/o nordic-walking/

V ďalších dňoch sme sa počas individuálnych aj spoločných stretnutí zdieľali so skúsenosťami z liečby a rekonvalescencie, riešili sme sociálne otázky, odovzdávali si rady, či plánovali ďalšie aktivity pre transplantovaných pacientov. Areál kúpeľov poskytoval množstvo príležitostí na prechádzky a nenáročnú turistiku. Domáci nám predstavili niečo z histórie kúpeľov i samotného mesta Bardejov. Kto sa chcel vrátiť o pár rokov dozadu, kúpeľný skanzen, ktorý patrí k trom najstarším ešte z čias Česko-Slovenska bol príjemnou príležitosťou zaspomínať si, ako to bolo kedysi.

Večery sme trávili rozhovormi a posedením pri hudbe, tí odvážnejší aj tancovali, tí menej odvážni sa na nich usmievali.

Pred záverom stretnutia sme sa na prednáškovom popoludní stretli s odborníkmi v hematológii a diabetológii. Pozvanie na naše stretnutie prijali predstavitelia Kliniky hematológie a transfuziológie UN sv. Cyrila a Metoda v Bratislave primár doc. MUDr. Martin Mistrík, PhD., transplantačná koordinátorka PhDr. Monika Kováčová, hematológ z Bardejova – MUDr. Ivan Klohna a odborníčka na výživu a diabetológiu MUDr. Adriana Philippiová, ktorí v priateľskej atmosfére odpovedali na naše otázky. Srdečne im ďakujeme, že si našli čas a pridali sa k nám. Spoločne sme konštatovali, že transplantovaní pacienti sú výnimočné osobnosti. O tom, že sa nestratia ani na poli vedy a výskumu, nás presvedčil jeden z nich, ThDr. Juraj Sedláček, PhD.,DiS., ktorý nám porozprával o svojom úspechu a zážitkoch z tohtoročnej cesty na konferenciu The 11th Meeting of Japanese Society of Medical Oncology (JSMO 2013) v Japonskom Sendai, kde prijali jeho abstrakt o výskume Malígnej proliferačnej poruchy leukocytov predchádzanej otcovsko-synovskou psychickou traumou a narušenou dôveryhodnosťou/funkčnosťou sociálneho vzťahu otec-syn.

Pre všetkých zúčastnených to bol príjemný čas, počas ktorého sa dozvedeli, čo ešte môžu urobiť pre svoje zdravie, ale omnoho viac pre svojho ducha tým, že sa podelili o radosti aj ťažkosti života po transplantácii s tými, ktorí im najlepšie rozumejú, pretože prešli rovnakú cestu.

Rekondičný pobyt sme zakončili v nedeľu 22.9.2013. Lúčili sme sa už od rána a postupne sme sa rozchádzali späť do všetkých kútov Slovenska navzájom povzbudení príkladom tých druhých, že aj napriek komplikáciám, ktoré transplantácia kostnej drene/krvotvorných buniek so sebou môže priniesť, je život transplantovaných krásny a my sme zaň veľmi vďační! Rozlúčili sme sa veriac, že o rok sa zídeme zas.

Ďalšie fotografie nájdete v našej fotogalérii.

Ďakujeme našim partnerom:

© 2014 EBMT .SK